Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Szkół w Zdziechowicach Zespół Szkół w Zdziechowicach

Bezpieczeństwo w sieci. Informacje dla rodziców.

Utworzono dnia 25.05.2017
Czcionka:

Wobec tematu bezpieczeństwa w sieci poruszonego na ostatniej wywiadówce publikujemy odnośniki do przykładowych stron tematycznych.

Lekturę proponujemy rozpocząć od artykułu:
http://www.bezpieczneinterneciaki.pl/internetowe-zagrozenia-dzieci-i-mlodziezy/
gdzie przytoczono dane z przeprowadzanych badań na temat rodzajów niebezpieczeństw,

oraz artykuł o niebezpiecznych technologiach:
https://wtb.org.pl/niebezpieczne-technologie?gclid=CjwKEAjwgZrJBRDS38GH1Kv_vGYSJAD8j4Df76LyTC6CeFjMKqaxaepaViFr2r-BOUbzSyI0ZlbcrxoCl13w_wcB

Jak w przypadku komputerów (laptopów, tabletów) podstawowy poziom bezpieczeństwa uzyskamy instalując programy z kategorii „kontroli rodzicielskiej” tak w przypadku smartfonów napotykamy pewne ograniczenia. Są programy, które można zainstalować na tych urządzeniach, ale odradzamy instalowanie aplikacji nowych i nieprzetestowanych przez użytkowników. Przed zainstalowaniem należy zapoznać się z opiniami użytkowników aplikacji aby uniknąć problemów typu: trudności w odinstalowaniu programów z licencjami trial, zbyt „ciężkie” programy spowalniające działanie urządzeń itd.

Innym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej usługi u operatorów sieci komórkowych jak np.: bezpieczny starter (ograniczenia SMSów premium, czy dostępu do szkodliwych treści). Niestety tylko niektórzy operatorzy oferują usługi tego typu. Jeżeli Państwa dziecko użytkuje telefon w usłudze abonamentowej należy skontaktować się z operatorem i zapytać o możliwość wprowadzenia blokad.

Niektórzy producenci smartfonów oferują w chwili obecnej możliwość lokalizacji aparatu użytkowanego np. przez dziecko z poziomu strony internetowej. Dzięki temu możemy mieć wgląd gdzie znajduje się w danej chwili.

Niestety żadne z powyższych rozwiązań  nie zapewni absolutnego bezpieczeństwa choć w znacznym stopniu ograniczy możliwość kontaktu naszej pociechy z różnymi niebezpieczeństwami związanymi z użytkowaniem nowoczesnych technologii. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi czujnego oka rodziców.

Zegar

Kalendarium

Listopad 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 52

W poprzednim tygodniu: 184

W tym miesiącu: 454

W poprzednim miesiącu: 893

Wszystkich: 24342