Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Szkół w Zdziechowicach Zespół Szkół w Zdziechowicach

„Nie pytaj co kraj może zrobić dla Ciebie, zapytaj, co Ty możesz zrobić dla kraju!”

Utworzono dnia 24.11.2017
Czcionka:

W dniu 19 listopada w Zespole Szkół w Zdziechowicach odbył się I Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, który był inauguracją obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Celem przeglądu było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży dawnych i współczesnych pieśni patriotycznych, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny i przywiązania do rodzinnej ziemi, rozwój postaw patriotycznych, rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń.
Uroczystość rozpoczęła Natalia Toczyska absolwentka ZS w Zdziechowicach, a obecnie uczennica ZSO w Zaklikowie, utworem „Tango na głos i orkiestrę i jeszcze jeden głos z  towarzyszeniem  zespołu oraz Lena Dołęgowska recytując wiersz „Ojczyzna” Wandy Chotomskiej.  
Jako pierwszy w przeglądzie  zaprezentował się zespół „Nutki” z Zespołu Szkół w Lipie prowadzony przez p. Jolantę Pyć, który wykonał następujące utwory: „Polskie kwiaty”, „Miejcie nadzieję”, „Jest takie miejsce”. Następnym wykonawcą przeglądu był zespół oraz soliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, pod opieką p. Stanisława Długosza i p. Agnieszki Krawczyk. Miłosz Czubacki,  wykonał „Piosenkę małego patrioty” ,następnie Oliwia Urbanek zaśpiewała „Mury” J. Kaczmarskiego a zespół wykonał „Dziewczynę z granatem w ręce. Prezentacje w przeglądzie zakończył Zespół wokalno – instrumentalny z Zespołu Szkół w Zdziechowicach prowadzony przez p. Annę Pyć, który zaprezentował: „Dziewczyna z granatem”, „Dziś idę walczyć mamo” oraz „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Kolejnym punktem uroczystości był wspólny śpiew pieśni: „Przybyli ułani”, „Maszerują strzelcy” wszystkich uczestników przeglądu oraz zgromadzonej publiczności.

Miłym akcentem podczas przeglądu był występ grupy tanecznej prowadzonej przez p. Dorotę Toczyską  w tańcach „Kujawiak” i „Grozik” oraz grupy przedszkolnej pod kierunkiem p. Marty Tarnowskiej w układzie tanecznym do piosenki „Kocham Cię Polsko”. Nasi najmłodsi wykonawcy przypomnieli nam w tańcach świetlane lata historii narodu. To właśnie tańce narodowe tańczono najczęściej w obliczu zagrożenia i  wynarodowienia. Była to piękna lekcja patriotyzmu ukazana przez najmłodsze pokolenie.

W przeglądzie wzięło udział około 100 uczestników z wszystkich szkół  naszej gminy. To dzięki młodym i utalentowanym artystom wybrzmiały piękne pieśni patriotyczne, w różnorodnym repertuarze przy oryginalnym akompaniamencie różnych instrumentów. Utwory muzyczne przeplatane były polską, pełną liryzmu  poezją, którą prezentowali p. Dorota Toczyska i Krzysztof Drzymała. Podczas  występów można było zauważyć duże wzruszenie wśród zgromadzonej publiczności, ponieważ śpiewane przez nich utwory płynęły nie tylko z ust, ale przede wszystkim z serca. Była to niezwykła uczta muzyczna i duchowa, żywa lekcja patriotyzmu.

Wszyscy uczestnicy przeglądu  otrzymali pamiątkowe statuetki oraz słodycze, które wręczył  Dyrektor  Zespołu Szkół w Zdziechowicach, wyrażając jednocześnie podziękowanie za wspaniałe prezentacje i włożony trud. Podkreślił, iż uroczystość ma charakter  przeglądu a nie konkursu, gdyż kultywowanie patriotyzmu powinno być wartością najwyższą a nie stanowić konkurencji. Po zakończonych występach wszyscy uczestnicy przeglądu udali się na słodki poczęstunek.

Swoją obecnością zaszczycili nas Przewodniczący Rady Gminy p. Mirosław Mach, radni, sołtysi, przedstawiciele lokalnych organizacji i klubów ,dyrektorzy i v-ce - dyrektorzy szkół, dyrektor GOK ,nauczyciele, samorządowcy, Rada Rodziców przy ZS w Zdziechowicach, Koło Gospodyń Wiejskich, harcerze ze szczepu „Brzask” oraz licznie zgromadzona publiczność.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział w przeglądzie i przyłączenie się do wspólnego kultywowania tradycji patriotycznych. Głosy pochwały i wsparcia dla tej inicjatywy zobowiązują nas do kontynuowania i rozbudowywania tego wydarzenia w kolejnych latach. Podziękowania należą się również sponsorom: Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radzie Rodziców przy ZS w Zdziechowicach oraz wszystkim którzy przyczynili się do organizacji  tej uroczystości.
Kiedy śpiewamy pieśni  naszych Ojców uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odegrały w tworzeniu naszej kultury, w utrzymaniu polskości i w walce przed wynarodowieniem .Stanowią one rodzaj muzycznych pomników pamięci narodowej. Opowiadają młodszym pokoleniom o bohaterstwie, klęskach oraz zwycięstwach swych przodków. Mają za zadanie przypomnieć Polakom o ludziach których już nie ma, a z dumą i odwagą  walczyli kiedyś o Polskę.
Czy łatwo być dzisiaj patriotą? Odpowiedź nie jest prosta, ale nie ulega wątpliwości, że na wezwanie Ojczyzny zawsze trzeba być gotowym, bo nigdy nie wiadomo, kiedy je usłyszymy.

Organizatorzy: Anna Pyć, Anna Chołody

Fotorelacja:

Utworzono dnia 24.11.2017, 11:54

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 110

W poprzednim tygodniu: 111

W tym miesiącu: 318

W poprzednim miesiącu: 555

Wszystkich: 25485